HTH Clinic - z nami zrobisz pierwsze kroki do pełnej sprawności
/thumbs/849×442×c/entries/urazy-po-nartach.jpg

Urazy i kontuzje po nartach

Ferie zimowe to rewelacyjna okazja do sportu na śniegu. Dla wielu z nas to czas, kiedy chętnie jeździmy na nartach lub na desce snowboardowej. Piękna pogoda i słońce zachęca do aktywności na świeżym powietrzu i na śniegu. W dzisiejszym wpisie podzielimy się z Wami, co zrobić gdy mamy wywrotkę lub inny incydent na stoku.

Szybka pomoc na stoku

fizjoterapia_po_nartach

Kiedy doświadczymy upadku na stoku w naszym ciele dochodzi do dużych przeciążeń, które mogą pogłębić kontuzję. Urazy zazwyczaj skutkują obrzmieniem, ograniczeniami w swobodzie ruchu w naszym ciele. Kontuzje mogą wywołać psychiczne zahamowaniem przed podjęciem pełnej aktywności z uwagi na strach przed kolejnym upadkiem. W przypadku urazów i kontuzji na stoku bardzo ważne jest szybkie działanie. Obejrzyj krótki poradnik Tomira Nowaka i dowiedź się na co zwrócić uwagę po wywrotce na stoku!

Urazy po upadku na nartach lub snowboardzie

Narciarstwo lub snowboard to jedno z ulubionych zimowych hobby wielu z nas. Jednakże, jak każda aktywność fizyczna, jazda na nartach niesie ze sobą ryzyko urazów. Dlatego też warto poznać najczęstsze urazy po nartach i dowiedzieć się, jak ich unikać.

1. Zwichnięcia i naderwania więzadeł

Zwichnięcia i naderwania więzadeł są jednymi z najczęstszych urazów po nartach i snowboardzie. Często w

ystępują w wyniku gwałtownych ruchów, skręceń czy upadków. Aby zminimalizować ryzyko tego rodzaju urazów, ważne jest rozgrzewany przed jazdą i utrzymywanie właściwej techniki jazdy.

2. Kontuzja kolana po nartach

Kolana są szczególnie narażone na kontuzje podczas upadków czy nagłych zmian kierunku podczas jazdy na nartach. Wzmocnienie mięśni wokół stawu kolanowego poprzez odpowiednie ćwiczenia przed sezonem narciarskim może pomóc w ochronie przed tego typu urazami. Tutaj najczęściej spotykamy się z:

- nadciągnięciem lub zerwaniem wiązadeł

- uszkodzeniem chrząstek stawowych

- krwawieniem do stawu kolanowego

- nadciągnięciem lub zerwaniem mięśni

- bólem w okolicach rzepki (Zespoły bólowe patellofemoralne)

- uszkodzeniem łąkotek

3. Skręcenia stawu skokowego

Skręcenia stawów, zwłaszcza skręcenie kostki, to kolejna kategoria urazów, z jakimi spotykają się narciarze i snowboardziści. Rozgrzewka przed każdym zjazdem, noszenie odpowiedniego obuwia narciarskiego oraz utrzymanie równowagi podczas jazdy mogą znacząco zmniejszyć ryzyko tego rodzaju kontuzji.

4. Siniaki i stłuczenia

Chociaż mogą wydawać się mniej poważne, siniaki i stłuczenia również są częstymi towarzyszami miłośników sportów zimowych. Noszenie odpowiedniego sprzętu ochronnego, takiego jak kask i ochraniacze na kręgosłup, może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka tego rodzaju urazów.

5. Złamania kości

Złamania kości, zwłaszcza kości nadgarstka, łokcia i kości udowej, to kolejny problem spotykany wśród narciarzy i snowboardzistów. Dbajmy o odpowiednie przygotowanie sprzętu, takie jak prawidłowo dobrane narty i buty, aby zapewnić sobie stabilność i ochronę przed groźbą złamań.

urazy_po_nartach

Jak zapobiegać urazom na stoku?

Pamiętajmy, że regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie, odpowiednie przygotowanie sprzętu oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa to kluczowe elementy redukujące ryzyko urazów po nartach. W razie jakichkolwiek dolegliwości bądź urazów, zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który pomoże w rehabilitacji i przywróceniu pełnej sprawności. Nieleczona kontuzja może doprowadzić do poważnych powikłań, które będą mieć wpływ na Twoje całe życie.

kontuzja_po_nartach


Zapraszamy na pierwsze konsultacje

Umów już dziś swoją pierwszą wizytę na rehabilitację po kontuzji na stoku. W naszej klinice w na Ursynowie w Warszawie mamy doświadczonych fizjoterapeutów, którzy wiedzą jak się zaopiekować pacjentami, którzy doświadczyli kontuzji na nartach lub snowboardzie. Na co dzień pomagamy dziesiątkom pacjentom w powrocie do pełnego zdrowia po urazach. Umów wizytę telefonicznie 660 166 458 lub zarezerwuj przez Booksy.