HTH Clinic - z nami zrobisz pierwsze kroki do pełnej sprawności
/thumbs/849×442×c/entries/rehabilitacja-blizny-po-cesarskim-cieciu.jpg

Rehabilitacja blizny po cesarce w Warszawie

Cesarskie cięcie to najczęściej wykonywana operacja położnicza. Całkowity proces gojenia się rany trwa zazwyczaj ok. 6-8 tygodni. W tym czasie należy odpowiednio dbać o miejsce cięcia, aby nie doszło do powikłań, czy nieprzyjemnych zrostów. Większość młodych Mam zwraca też uwagę na bliznę po cesarskim cięciu - czy będzie bardzo widoczna i czy możliwe jest jej całkowite pozbycie się? Duży wpływ na to ma fizjoterapia i mobilizacja blizny. Na czym polega rehabilitacja blizny po cesarce i kiedy ją zacząć? Odpowiadamy poniżej.

W trakcie cesarskiego cięcia zostaje przecięta nie tylko skóra i tkanka podskórna, ale i powięź powierzchowna oraz macica. Żeby maluch mógł wyjść na świat, mięśnie brzucha muszą zostać rozsunięte. Powstała na skutek zabiegu blizna wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak wygląda fizjoterapia blizny po cesarce i kiedy należy ją zacząć, aby działanie było bezpieczne i przyniosło najlepszy efekt?

20% rabatu na pierwszą rehabilitację blizny po CC

W wakacje mamy "Akcję Rehabilitację" na masaż blizny po CC. Przez całe wakacje nowi pacjenci otrzymują 20% zniżki na pierwszą wizytę w HTH Clinic. Każda młoda mama otrzyma rabat podczas rejestracji telefonicznej. Zadzwoń pod numer: 660 166 458. Wystarczy, że podczas rozmowy wspomnisz o "Akcji Rehabilitacji" i o 20% rabacie. Promocja obowiązuje do końca sierpnia 2024 roku.

Jak wygląda terapia blizny po CC?

Mobilizacja rany po CC to nie tylko proces pielęgnacyjny, ale i terapeutyczny, którego celem jest poprawa stanu skóry, jej elastyczności. Rehabilitacja blizny po cesarce pozwala też przywrócić sprawność w okolicy brzucha, zmniejszyć ryzyko ograniczenia ruchomości, wystąpienia problematycznej sztywności oraz zrostów, które bywają bolesne.

Jak pielęgnować bliznę po cc?

  • delikatny masaż pomoże w rozbijaniu tkanki bliznowatej, zwiększając jej elastyczność. Nacisk powinien być umiarkowany, a ruchy wykonywane wzdłuż blizny, w kierunku przeciwnym do jej zrostów. Pomocny będzie tu fizjoterapeuta, który może nie tylko przeprowadzić masaż, ale i nauczyć Cię wykonywać go w domu

  • pomocne będzie też stosowanie kremów i maści przeznaczonych do pielęgnacji blizn po CC. Podobnie, jak masaż wpływają one na uelastycznienie skóry, a dodatkowo pomagają ją rozjaśnić, dzięki czemu blizna nie będzie tak widoczna. Stosowanie tego typu produktów należy zawsze najpierw skonsultować z lekarzem

  • kolejnym krokiem w pielęgnacji blizny po CC mogą być lekkie, rozciągające ćwiczenia blizny. Zanim jednak podejmiesz się ćwiczeń, koniecznie skonsultuj je z lekarzem lub fizjoterapeutą. Pomocne mogą okazać się też treningi relaksacyjne, które pozwalają pozbyć się nadmiernego napięcia mięśniowego.

Kiedy zacząć rehabilitację blizny po CC?

Rehabilitacja blizny po CC jest ważna dla zdrowia i komfortu młodej Mamy, jednak należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że przy świeżych ranach wysiłek, masaże, czy inne zabiegi pielęgnacyjne nie tylko mogą nie przynieść upragnionych rezultatów, ale wręcz zaszkodzić. Zatem kiedy zacząć rehabilitację blizny po CC? Terapia blizny po cesarce składa się z 3 głównych faz:

  • faza I - zaczyna się od momentu zdjęcia szwów czyli 3-4 tygodnie po cięciu - przed tym czasem nie należy wykonywać żadnych działań bezpośrednio na bliźnie, gdyż nie jest ona jeszcze właściwie uformowana. Sama rana wciąż jest w trakcie gojenia. Możliwy jest jednak drenaż limfatyczny brzucha i nóg - przyczynia się on bowiem do zmniejszenie obrzęku, który występuje po operacji, poprawia ukrwienie, co pozytywnie wpływa na proces gojenia

  • faza II - do 6 - 8 tygodni po CC - na tym etapie powinny być stosowane techniki wzmacniające mięśnie brzucha, szczególnie obejmujące obszar w pobliżu blizny. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie taśm elastycznych (kinesiotaping), które pod odpowiednim napięciem odsuwają skórę i tkankę podskórną od powięzi, przyczyniając się tym samym do redukcji obrzęku. Na tym etapie warto też zasięgnąć konsultacji u fizjoterapeuty, który podpowie, jakie ruchy i chwyty terapeutyczne wykonywać

  • faza III - od pół roku do 2 lat po operacji - cięcie na tym etapie jest w pełni wygojone, możliwy jest zatem bezpieczny masaż głęboki, który jest bardziej zaawansowaną techniką w zakresie rozluźniania mięśniowo powięziowego. Pomocne jest też przełamywanie blizny, rolowanie jej z tkanką podskórną. Warto wiedzieć, że do 1-2 lat od porodu może mieć miejsce tzw. remodeling blizny, która w tym czasie cały czas pracuje. Remodeling to nic innego, jak przebudowa blizny w bardziej wytrzymałą, regularnie utkaną macierz łącznotkankową.

rehabilitacja-blizny-po-cc


Ważny moment w rehabilitacji blizny po cesarskim cięciu

Z punktu widzenia fizjoterapii okres 6-8 tygodni od cięcia cesarskiego to kluczowy moment dla gojącej się rany. W tym czasie warto zasięgnąć porady fizjoterapeuty, który nie tylko oceni wygląd powstałej blizny, ale i sprawdzi jej ruchomość podczas badania fizykalnego. Blizna powinna być elastyczna - specjalista pomoże młodej Mamie dobrać odpowiednie ćwiczenia manualne i nauczy ją, jak bezpiecznie i prawidłowo przeprowadzać autoterapię. Warto też pamiętać, że na rehabilitację blizny po cesarce nigdy nie jest za późno!

Konsultacja fizjoterapeuty po CC

Spodziewasz się dziecka, chcesz zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie? Doskwierają Ci typowo ciążowe dolegliwości bólowe związane z powiększającym się brzuchem, który generuje napięcie mięśni lub dokucza Ci rwa kulszowa i nie wiesz, czy lepszym rozwiązaniem w obecnym stanie będzie masaż czy rehabilitacja? W HTH Clinic na Ursynowie czekają na Ciebie doświadczeni specjaliści, którzy nie tylko Ci doradzą, ale i sprawią, że poczujesz się lepiej. Fizjoterapia kobiet w ciąży to jedna z naszych specjalizacji!

Działamy holistycznie, dlatego oferujemy też masaż dla kobiet w ciąży, czy klawiterapię - nieinwazyjną metodę regeneracji obwodowego układu nerwowego - w przypadku przyszłych Mam stosowaną w sytuacji konieczności przyspieszenia porodu - jest to działanie w pełni bezpieczne zarówno dla Kobiety, jak i dziecka. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, zaopiekujemy się Tobą w trakcie i po ciąży, ale nie tylko - Twoją pociechą również - poza fizjoterapią dla świeżo upieczonych mam oferujemy bowiem fizjoterapię dzieci i niemowląt, wspierając prawidłowy rozwój najmłodszych.