HTH Clinic - z nami zrobisz pierwsze kroki do pełnej sprawności
/thumbs/849×442×c/entries/rwa-kulszowa-masaz-rehabilitacja.jpg

Rwa kulszowa — masaż czy rehabilitacja?

Rwa kulszowa powoduje silny ból pleców i nóg, a bezpośrednią jej przyczyną jest ucisk nerwu w dolnej części kręgosłupa. Jeśli cierpisz z powodu tej dolegliwości, nasza klinika fizjoterapii HTH Clinic jest blisko Ciebie — przyjmujemy pacjentów w Warszawie na Ursynowie. Sprawdź, jak rehabilitacja rwy kulszowej lub masaż pomogą Ci zmniejszyć, lub wyeliminować ból i dyskomfort.

Co to jest rwa kulszowa? To warto wiedzieć

Rwa kulszowa to ból nerwu kulszowego, który jest najdłuższym nerwem w organizmie. Ból zwykle zaczyna się w plecach i rozciąga przez pośladki aż do nóg. Dolegliwość nie trwa cały czas, lecz wywoływana jest przez różne ruchy. Zwykle pojawia się, gdy nerw kulszowy jest podrażniony, objęty stanem zapalnym lub uszkodzony. Typowe objawy rwy kulszowej obejmują:

 • tępy ból (oraz odrętwienie i sztywność) w nodze, stopie i/lub palcach,
 • ostry ból pośladka i nogi,
 • ból podczas zginania lub podnoszenia nogi,
 • osłabienie mięśni,
 • niepokój i chęć częstej zmiany pozycji.

Rwa kulszowa może wystąpić z powodu reakcji zapalnej lub ucisku na nerw. Na przykład z powodu nieprawidłowej postawy, która powoduje zbyt duże obciążenie pleców. Na rwę kulszowa skarżą się też przyszłe mamy, stąd też w naszej klinice na Ursynowie oferujemy także terapię wisceralną oraz fizjoterapię dla kobiet w ciąży.

Do innych czynników ryzyka rozwoju tej choroby należą:

 • zbyt duże i nieprawidłowe obciążenie pleców,
 • nagły nieprawidłowy ruch pleców,
 • wykonywanie ciężkiej pracy bez rozgrzewki lub przygotowania,
 • stosunkowo słaba kondycja fizyczna,
 • obecność przepukliny dolnej części pleców,
 • długotrwały stres,
 • osteoporoza,
 • artroza.

Jak złagodzić ból rwy kulszowej?

Z bólem rwy kulszowej możesz poradzić sobie na różne sposoby. Aby poczuć ulgę

zapewnij sobie kilka dni odpoczynku i regeneracji. Po tym czasie zadbaj o delikatny ruch w postaci krótkich spacerów i rozciągania. Najważniejsza jest jednak odpowiednia fizjoterapia rwy kulszowej. Zapoznaj się z wpisem dotyczącym stawiania baniek, które mogą być skutecznym uzupełnieniem innych zabiegów,

Rwa kulszowa — rehabilitacja sposobem na ból

W naszej klinice w Warszawie na Kabatach stosujemy podejście holistyczne, które obejmuje kombinację fizjoterapii, masażu i terapii alternatywnych. Wszystkich pacjentów traktujemy indywidualnie — przyjrzymy się kompleksowo Twojemu problemowi, a następnie opracujemy plan leczenia. Od lat stosujemy sprawdzone metody, dzięki którym nasza fizjoterapia rwy kulszowej jest skuteczna. Nasze leczenie ma na celu m.in.:

 • zmniejszenie bólu,
 • zmniejszenie nacisku na nerw kulszowy,
 • zwiększenie bezbolesnej mobilności,
 • naukę prawidłowej postawy,
 • naukę ćwiczeń na zwiększenie siły i stabilności.

Wzmacnianie, rozciąganie i ćwiczenia — fizjoterapia rwy kulszowej jest najważniejszym sposobem leczenia tej dolegliwości.
Przeczytaj również wpis dotyczący chiropraktyki, która jest naturalną i nieinwazyjną medodą łagodzenia bólu, stosowaną w naszym gabinecie w Warszawie.

Jaki masaż na rwę kulszowa?

Wśród możliwych zabiegów łagodzących objawy wyróżnia się głęboki masaż rwy kulszowej. Ten rodzaj masażu ma na celu rozluźnienie mięśni pleców, przywrócenie funkcjonalności i mobilności dotkniętego obszaru, a także poprawę krążenia. Na taki zabieg możesz umówić się w naszej klinice na Ursynowie, gdzie wykonujemy rehabilitację rwy kulszowej. Dogodna lokalizacja na Kabatach pozwoliła nam dotrzeć do wielu pacjentów szukających skutecznej rehabilitacji.

Eksperci od łagodzenia bólu rwy kulszowej 

Jeśli cierpisz z powodu rwy kulszowej, zarezerwuj konsultację z naszymi ekspertami.

Znajdziesz nas w Warszawie na Ursynowie, a fizjoterapia dorosłych, w tym też terapia czaszkowo krzyżowa to nasza specjalność. W HTH Clinic stawiamy na holistyczne podejście i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby przynieść Ci ulgę. Chcemy Ci pomóc — umów pierwszą wizytę konsultacyjną pod numerem telefonu 600 166 458 lub Booksy

Rehabilitacja rwy kulszowej w Warszawie

Osoby z Warszawy, które zgłaszają się na rehabilitację rwy kulszowej rozumieją, że zaniedbanie właściwego leczenia może skutkować trwałym bólem. Dlatego na początku warto holistycznie spojrzeć rwę kulszową. Takie całościowe podejście do ciała pomoże w efektywnym dopasowaniu planu rehabilitacji lub masażu, który przyniesie ulgę i przywraca pełną sprawność ramienia.

W HTH Clinic Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze. Naszą misją jest usuwanie bólu i przywracanie sprawności. Dążymy do tego by nasi pacjenci wrócili do aktywnego życia po urazach, takich jak np. uraz barku.