HTH Clinic - z nami zrobisz pierwsze kroki do pełnej sprawności
/thumbs/849×442×c/entries/download.jpeg

Zwyrodnienia nie bolą

Często zjawiają się u nas pacjenci z bólami kręgosłupa, ze zdjęciem RTG i diagnozą lekarską pt. „zmiany zwyrodnieniowe”. Często są to osoby w średnim lub podeszłym wieku, które słyszą od lekarzy, że w tym wieku to normalne i trzeba się przyzwyczaić do bólu.

Stanowczo się z tym nie zgadzamy.

Kiedy pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe?

Zmiany zwyrodnieniowe zaczynają pojawiać się już po 20 roku życia i są naturalnym procesem starzenia się.Na zdjęciach rentgenowskich pojawiają się jako różnego rodzaju dzioby, kolce czy sklerotyzacje. Jest to całkowicie naturalne i normalne, tak samo jak siwe włosy czy zmarszczki na czole.

Wiele badań naukowych potwierdza, że istnienie zmian zwyrodnieniowych w stawach ma niewielki związek z bólem odczuwanym przez pacjenta. Zazwyczaj problem nie leży w samym stawie, tylko gdzieś poza nim, czasami nawet w zupełnie odległym miejscu w ciele.

Dlatego tak ważna jest praca holistyczna, która uwzględnia przede wszystkim człowieka i jego ciało, a nie badania obrazowe z którymi przyszedł (choć w niektórych przypadkach trochę się przydają).

Przyczyny zwyrodnień

Zwyrodnienia stawów to powszechny problem, który dotyka wiele osób, zwłaszcza w starszym wieku. Jedną z głównych przyczyn jest naturalny proces starzenia się organizmu, podczas którego komórki stawów tracą swoją zdolność do regeneracji. Innym istotnym czynnikiem są urazy i przeciążenia stawów, które mogą prowadzić do ich przedwczesnego zużycia. Również nadwaga i otyłość znacząco obciążają stawy, przyspieszając procesy zwyrodnieniowe, szczególnie w stawach kolanowych i biodrowych.

Genetyka również odgrywa rolę – predyspozycje do zwyrodnień mogą być dziedziczone. Na ryzyko rozwoju zwyrodnień wpływa także styl życia, w tym niska aktywność fizyczna, która prowadzi do osłabienia mięśni i pogorszenia stabilności stawów. Warto zatem dbać o regularny ruch i odpowiednią dietę, aby opóźnić lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia zwyrodnień stawowych.

Rehabilitacja zwyrodnień

Ważne jest, aby zrozumieć, że brak odpowiedniego leczenia i rehabilitacji może prowadzić do długotrwałych dolegliwości. Dlatego też, identyfikując przyczyny zamrożonego barku, możemy skutecznie dostosować plan terapeutyczny, który przyniesie ulgę i przywraca pełną funkcjonalność ramienia.

Umów już dziś swoją pierwszą rehabilitację zwyrodnienia w klinice na Ursynowie w Warszawie. Na co dzień pomagamy dziesiątkom pacjentom w leczeniu bólu barku i ramion. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do nich umów pierwszą wizytę konsultacyjną już dziś pod numerem telefonu 600 166 458 lub Booksy.